Rower zamiast samochodu. Sposób na szybką komunikację

Rower zamiast samochodu. Sposób na szybką komunikację

Mieszkańcy dużych miast nie mają łatwo. Co prawda, samorządowcy od lat zarzekają się, że stawiają na ekologię, jednak teoria i deklaracje nie wytrzymują często zestawienia z praktyką. Jakość komunikacji zbiorowej w największych polskich miastach pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Bilety na pojazdy komunikacji miejskiej są drogie, a ich ceny często nie są nawet konkurencyjne w porównaniu do samochodu. Rozkłady jazdy nie nadążają za rzeczywistymi potrzebami pasażerów a system dogodnych przesiadek istnieje zazwyczaj wyłącznie na papierze.

Również posiadacze samochodów nie mają lekko

Infrastruktura drogowa nie nadąża za rozwojem budownictwa mieszkaniowego i idącą w parze liczbą samochodów. Efektem są gigantyczne zatory drogowe występujące stale w niektórych rejonach miast. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz chętniej doceniają zalety rowerów. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że w ostatnich miesiącach w Polsce wybuchła prawdziwa moda na rower. Moda ta spowodowana jest głównie pojawieniem się coraz bardziej rozbudowanych systemów rowerów miejskich. Rower miejski spowodował prawdziwą rewolucję w przemieszczaniu się po wielkich miastach.

Co stanowi o popularności takich systemów?

Przede wszystkim to, że nie musimy przejmować się tym, co stanie się z rowerem, gdy już skończymy przejazd. Rower taki należy najczęściej wtedy zostawić na specjalnym stojaku i poinformować o zwrocie roweru w dedykowanej aplikacji mobilnej. W przypadku naszego prywatnego roweru w takiej sytuacji zazwyczaj musimy poszukać miejsca, w którym nie będzie on nikomu przeszkadzał i zabezpieczyć go za pomocą zamka. Rower miejski niweluje te niedogodności z sposób usystematyzowany. Zaletą systemu jest też znacznie niższy abonament w stosunku do cen biletów miesięcznych na komunikację miejską. Nie musimy też organizować sobie przesiadek po drodze, gdyż stojaki na rowery miejskie rozmieszczone są w wielu kluczowych miejscach miast i bez problemu powinniśmy dojechać prosto do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *