Jak przygotować samochód przed zimą?

Jak przygotować samochód przed zimą?

Mimo, że w tym roku zima przychodzi wyjątkowo późno, warto zadbać, aby samochód był przygotowany na pierwsze opady śniegu. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie jazdy w trudnych warunkach pogodowych? Co wpływa na jakość jazdy po śliskiej nawierzchni? Warto dokładniej przyjrzeć się temu tematowi i cieszyć się bezpieczną jazdą bez przygód.

Odpowiednie opony do jazdy zimą

Jest to jedna z ważniejszych kwestii. Letnie opony sprawiają ogromne zagrożenie podczas zimowej jazdy. Nawet podczas powolnej, ostrożnej jazdy, istnieje duże ryzyko poślizgu, który w najlepszym wypadku może zakończyć się porysowaniem samochodu. Kiedy temperatura spada, należy wymienić opony na zimowe. Znacznie lepiej trzymają się śliskiego podłoża, co ułatwia zapanowanie nad pojazdem nawet w skrajnych przypadkach.

Coraz popularniejsze są również opony całoroczne, które doskonale spisują się o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że są mniej wytrzymałe i posiadając tego rodzaju opony, lepiej unikać jest dróg polnych oraz piaszczystych.

Przegląd i wymiana oleju

Przed okresem zimowym warto również wymienić olej na świeży, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia problemu z odpaleniem samochodu, szczególnie w przypadku diesli. Nowy, czysty olej zapewni płynniejszą pracę silnika oraz zmniejszy poziom spalania paliwa podczas jazdy. Ogólny przegląd samochodu również jest zalecany. Warto zawczasu zadbać o stan auta i oszczędzić sobie czekania na mrozie na przyjazd pomocy drogowej.

Jakie opony na zimę?

Płyny do spryskiwaczy oraz inne środki odmrażające

Podczas mrozów, w zbiorniku powinien być zapas zimowego płynu do spryskiwaczy. Nie tylko poprawia widoczność i zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale również niweluje ryzyko pęknięcia zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Przydatne, choć niewymagane, są również odmrażacze do szyb oraz zamku samochodu. Mając je pod ręką, unikniemy przykrych niespodzianek, w stylu zamarzniętych drzwi i niemożliwości dostania się do środka pojazdu. Wynalazkiem wartym uwagi jest również niewidzialna wycieraczka. Jest to płyn, który nanosi się na szyby (zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz), co zapobiega ich parowaniu oraz zamarzaniu i pozwala nam zaoszczędzić czas, jaki byłby potrzebny na poranne skrobanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *